Finantsinspektsioon suunas turgu seoses hoidmistunnistustega (ADR, GDR)

12.06.2018

Finantsinspektsioon selgitas märgukirjas turuosalistele, et vähekeeruka väärtpaberi alusel antud lihtne hoidmistunnistus ei pruugi langeda ELi kombineeritud jae- ja kindlustuspõhiste investeerimistoodete (PRIIPid) põhiteabedokumente käsitleva määruse (EL) nr 1286/2014 (edaspidi PRIIPi määrus) toimealasse. Kuid väärtpaberite tingimuste ja muu olustiku keerukuse kasvades suureneb tõenäosus PRIIP kohaldumisest. Väärtpaberi emitent, müüja või tootenõustaja hindab tootepõhiselt, kas väärtpaber langeb määruse toimealasse. 

„Märgukirja koostamisele eelnes põhjalik andmekogumine turuosalistelt ja välispartneritelt ning erinevate argumentide kaalumine, kuna Euroopa Liidus ühtne selge arusaam küsimuses puudub,“ selgitas Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. „Protsess võtab loomuliku aja, kuid oleme tänulikud, et meedia antud teema tõstatas.“

Finantsinspektsioon rõhutab, et toote PRIIPina käsitlemine või mittekäsitlemine ei mõjuta turuosalise tegevusele seatud muude nõuete täitmise kohustust, sh kohustust teavitada jaeinvestorit piisavalt investeerimisteenuse olemusest ja sellega seonduvatest riskidest.

Koos Euroopa Liidu finantsinstrumentide turgude direktiivi MiFID II jõustumisega 2018. aasta alguses hakkas kehtima ELi kombineeritud jae- ja kindlustuspõhiste investeerimistoodete põhiteabedokumente käsitlev määrus (EL) nr 1286/2014 ehk PRIIPi määrus. Selle kohaselt võib teatud investeerimistooted teha tavainvestorile kättesaadavaks üksnes juhul, kui tootja on nende kohta koostanud ja kättesaadavaks teinud investorile olulist teavet andva põhiteabedokumendi (key information document ehk KID). PRIIPide hulka kuuluvad muu hulgas investeerimisfondid, kindlustuspõhised investeerimistooted, tuletisinstrumendid ja struktureeritud tooted.

Aprillis kirjutas Äripäev, et seoses MiFID II jõustumisega on osa ADR- ja GDR-tüüpi väärtpabereid siinsetele investoritele suletud, mille peale Finantsinspektsioon alalüüsis teemat, kuulas ära turuosaliste argumendid ning kujundas seisukoha.

Täismahus märgukiri on kättesaadav Finantsinspektsiooni veebilehel.

Veel uudiseid