Pangad on seekord kriisiks paremini valmis

10.06.2020

Euroopa panganduse järelevalve avaldas kodulehel ülevaate pankade kohta ning kinnitas, et pangad on seekord kriisiks paremini valmis kui aastal 2008-2009.

Euroopa panganduse järelevalve (EBA) andmetel jõudis Euroopa Liidu pangandussektor praegusesse ootamatusse tervisekriisi (COVID19 viiruspuhang) kindlamalt kui varasematesse kriisidsesse. Võrreldes ülemaailmse finantskriisiga aastatel 2008–2009 on pankadel nüüd suuremad kapitali- ja likviidsuspuhvrid.

Euroopa Liidu (EL) pangad teatasid 2019. aastal suurenevatest kapitali suhtarvudest. EL-i kaalutud keskmine täiskoormusega kapitali suhtarv oli 2019. aasta neljanda kvartali seisuga 14,8%, mis on umbes 40 baaspunkti kõrgem kui 2019. aasta kolmandas kvartalis.

Ka Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Kilvar Kessleri sõnul sisenesid Eesti pangad, kindlustusseltsid ja fondivalitsejad koroonaviiruse levikust tingitud eriolukorda keskmisest tugevamalt. “Headel aegadel teenitud kasum ja kogutud puhvrid andsid pankadele võimaluse laenuklientidele koroonaviiruse laialdase leviku tingimustes vastu tulla,“ märkis Kessler.

Kuigi EBA raportis on hinnatud Eesti pankade kontekstis vaid LHV ja Luminori seisu (SEB ja Swedbank lähevad Rootsi arvestuse alla, sest nende emapangad on Rootsis), siis kokkuvõttes võib öelda, et Eesti pangad sisenesid kriisi keskmisest tugevamatena.

Euroopa panganduse järelevalve ülevaadet pangandussektori kohta saab lugeda SIIT.

Veel uudiseid