veebruar 2021

Üks kuri teiste seas – „äri ilma moraalita“.

Postitas Andre Nõmm 26. veebruar 2021

1925. aastal hakkas ringlema nimekiri seitsmest sotsiaalsest patust, mille järgi üheks kurjaks teiste seas on „äri ilma moraalita“.  Tuleb tõdeda, et kõik seitse sotsiaalset pattu on aktuaalsed ka täna. Kuigi paljud väärtused on aja jooksul selgemaks räägitud, siis rahvusvaheliste korporatsioonide moraalikompass kiilub aeg-ajalt ikka kinni.     

Miks peaks järelevalve ohjama finantsjõmlust?

Postitas Kilvar Kessler 17. veebruar 2021

Naudin mängufilme finantsturgudest, kuna need peegeldavad ühiskonna hinnangut sellele “ebareaalsele” majandussektorile. Mitte just tavatu pole nendes filmides kaader, kus edust pöörased ja viksilt riides inimesed tantsivad sularahasajus kontorilaudadel, millele järgneb umbjoobes finantsgeeniuse fataalselt lõppev kihutamine veripunase kabrioletiga. Kuigi osa neist filmidest põhineb tõestisündinud lugudel, leidub finantsmaailmas kultuurituse kõrval ka kultuuri. Stsenarist lihtsalt finantsvahendaja hallist argipäevast paeluvat filmilugu kokku ei pane.

Kilvar Kessler raadios: "Mida suurem tulu võimalus, seda suurem on risk rahast ilma jääda."

Postitas Kaisa Gabral 15. veebruar 2021

Rahaasjadega on alati nii, et kui lubatakse suurt tootlust, läheb pilt silme eest ära, rääkis Kilvar Kessler Äripäeva raadio hommikuprogrammis. Ta soovitas, et kui miski tundub liiga ahvatlev, siis see ei pruugi õige asi olla.

„Mida suurem tulu võimalus, seda suurem on risk rahast ilma jääda,“ ütles Kessler, viidates muuhulgas kõrget intressi pakkuvale hoiu-laenuühistule ERIAL, mis on nüüdseks tegevuse lõpetanud. „Sellele tasub mõelda ja olla rahaasjades elutervelt konservatiivne.“

Hoiu-laenuühistute maa vajab harimist

Postitas Kilvar Kessler 11. veebruar 2021

„Erial“ tähendab hispaania keeles tühermaad. Tuleb nõustuda, et hoiu-laenuühistute põld vajab täiendavat harimist. Põhjendatult on tõstatatud küsimus, kas ja kui palju vajab selline ühistegevus täiendavat reguleerimist ja järelevalvet. Kuigi hoiu-laenuühistud ei kuulu Finantsinspektsiooni järelevalve alla, soovin siiski professionaalse finantsjärelevalvajana lühidalt välja tuua hoiu-laenuühistutega seonduvaid nõrkusi ning Finantsinspektsiooni vaateid selle turu kohta.

Finantsinspektorid põõsasse pätte püüdma?

Postitas Kilvar Kessler 05. veebruar 2021

Olid ajad, mil politseinikud varjusid kihutajate tabamiseks põõsastesse. Kiire hüpe varjest ja sauaviibe tõid tavaliselt tulemuse. Vastukaaluks asusid kiirustajad kasutama radaridetektoreid, et teada, milliste põõsaste juures hoog maha võtta. Lõpuks lepiti kokku, et korrakaitsjad hakkavad tegutsema nähtavalt ja teisalt keelati ka detektorid. Täna on Euroopa finantsjärelevalvajate seas puhkenud arutelu, kas finantsinspektoreid on mõistlik piltlikult öeldes suunata põõsastesse pätte püüdma?

Kas reeglite ahelatest on pääsu?

Postitas Andre Nõmm 03. veebruar 2021

„… but I am slow-thinking and full of interior rules that act as brakes on my desires“ 
F. Scott Fitzgerald, The Great Gatsby

Siim Tammer rääkis Äripäevas hoiatusteadetest ja petuskeemidest

Postitas Kaisa Gabral 01. veebruar 2021

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Siim Tammer istus Äripäeva Kuumal Toolil, kus ajakirjanik Priit Pokk uuris tema käest hoiatusteadete keelamise kohta. Samuti räägiti investeerimispettustest ja võimalustest, midagi nende vähendamiseks ette võtta. “Jõustruktuuridel on petuskeemidega toimetulekuks väljakutseid pidevalt,” lausus Siim Tammer saates.