Andre Nõmm AI riskidest: ei tohi käest anda head juhtimist

09.04.2024

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm rääkis Äripäeva „Sisekontrolli Aastakonverents 2024“ avaettekandes tehisintellektiga (AI) seotud riskidest.  Nõmme sõnul vajavad AI süsteemidega seotud riskid kahtlemata inimese poolset juhtimist, kuid nende reguleerimisega ei tohiks liiale minna.

Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Andre Nõmme sõnul jõuab AI inimeseni olulises osas läbi teenuste ning äride.  „See võiks enamasti olla isereguleeruv protsess, tingimusel, et me innovatsiooni sildi all ei räägi maha riskikontrolle ja vastutust. Traditsiooniline regulatsioon ei ole AI tulekuga „surnud“. Kui AI teeb inimesele liiga, siis selleks on ka täna olemas normid, mis teda kaitsevad ning neid tuleb vajadusel ka rakendada,“ rääkis Nõmm konverentsil. Tema sõnul AI kasutamine teenustes ei vabasta vastutusest, pigem kutsub vastupidiselt suuremale hoolsusele. Olemasolevate süsteemide kergekäeline asendamine ebaküpsete ja valideerimata AI lahenditega võib anda raskeid tagasilööke, tõi Nõmm avakõnes näiteid. Tagajärjeks võib olla inimese diskrimineerimine, kallutatus, kuni süsteemsete riskideni välja. „Selleks, et ära täita kehtivad nõuded, võiks AI rakendaja lähtuda põhimõttest, et „A“ võib olla, aga „I“ peab kindlasti olema,“ lisas ta.  

Nõmme sõnul on iseküsimuseks ka see, kas AI kui innovatsioon vajab ilmtingimata eriregulatsiooni. „Olulisem on see, et me ei kaota head juhtimist ning kaalume professionaalselt võimalusi ja riske,“ märkis Nõmm.

Finantsinspektsiooni juhatuse liige Andre Nõmm kõneles täna Äripäeva sisekontrolli aastakonverentsil, mille fookusteemadeks olid kontrollivaldkonna arengud ja megatrendid, juhtimine kaugtöö ajastul, AI-audiitor, ESG edulood ja majanduskuriteod.

Veel uudiseid