Finantsinnovatsiooni soodustades tuleb maandada ka riskid

08.11.2023

Finantsinspektsioon korraldas 8. novembril Eesti Panga Iseseisvussaalis konverentsi „Estonian FinTech Forum 2023“, et turuosalised, järelevalve ja eksperdid saaksid turu võimaluste ja riskide teemadel diskuteerida.

Finantsinspektsiooni (FI) juhi Kilvar Kessleri sõnul on sobiv innovatsiooni hindamine olnud FI prioriteetide hulgas juba pea 10 aastat ning toonud turule ka edulugusid. “Uudsed tehnoloogiad elavdavad konkurentsi ja võimaldavad paremaid või taskukohasemaid finantsteenuseid ning täpsemalt juhitud riske,” sõnas Kessler konverentsi avakõnes. ”Järelevalvena oleme aga väga tähelepanelikud, et innovatsiooni silti ei kuritarvitataks kelmide poolt perede ja äride vahenditele ligipääsuks,” lisas Kessler.

Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Andre Nõmme sõnul võib liigne regulatsioon olla teinekord innovatsioonile barjääriks. “Tugevast regulatiivsest keskkonnast võidame me kõik ning finantssektoris on esimeseks prioriteediks usalduse saavutamine, seda nii riigi kui finantsasutuse vaatest,” lausus Nõmm konverentsil.

FinTech konverentsil kuulis ettekandeid oma ala ekspertidelt ja ettevõtjatelt, kes lahkasid FinTech valdkonna esilekerkimise põhjuseid maailma mastaabis. Selgitati FinTech teenuste eripärasid võrreldes traditsiooniliste finantsteenustega ning diskuteeriti Eesti FinTech sektori viimaste aastate arengute teemadel. Arutleti ka selle üle, milline peaks välja nägema FinTech ettevõtete ja regulaatorite ning järelevalveasutuste koostöö. Konverentsil osales ligi 100 külalist avalikust sektorist, akadeemilisest maailmast, traditsioonilistest finantsvahendajatest ja FinTech ettevõtetest. 

Veel uudiseid