LHV Pank AS sai loa emiteerida pandikirju

18.03.2020

Euroopa Keskpank andis Finantsinspektsiooni ettepanekul LHV Pank AS-ile loa väljastada pandikirju. LHV-le tähendab see võimalust alustadada pandikirjade emiteerimist, samas ka kohustust hoida pandikirjaportfellis piisavalt laene ja likviidseid varasid. Pangast laenu võtnud klientidele aga midagi ei muutu.

Pandikiri on võlakiri, mille peamiseks tagatiseks on panga klientide laenud. Investorite kaitseks peab pank hoidma võlakirjadega seotud maksete tegemiseks oma pandikirjaportfellis piisavalt likviidseid varasid. Lisaks peab panga tagatiste hulk olema suurem kui võlakirjadega seotud kohustuste maht.

LHV-st eluasemelaenu võtnud inimeste jaoks pandikirjade emiteerimine midagi ei muuda. Kui laen lisatakse pandikirjaportfelli, siis jätkab inimene laenu- ja intressimaksete tegemist nii nagu varem. Pandikirju emiteerinud panga maksejõuetuse korral ei lähe aga laenuga soetatud kinnisvara nõuete tagamiseks müüki vaid see eraldatakse muust pankrotivarast.

Pandikirjad erinevad teistest võlakirjadest selle poolest, et nende tagatiseks on pankade nõuded kinnisvaralaenu saajate või riigi ja kohalike omavalitsuste vastu. Pandikirju saavad emiteerida vaid pangad, kes on selleks taotlenud Finantsinspektsioonilt eraldi tegevusloa.

Veel uudiseid