Online Registrator OOO sai 18 000 eurot trahvi

29.09.2021

Finantsinspektsioon karistas tänase otsusega ettevõtet Online Registrator OOO (vene registrikood 1127746022898) 18 000 euro suuruse rahatrahviga, kuna Online Registrator OOO ei teavitanud eelnevalt Finantsinspektsiooni oma kavatsusest omandada kaudne oluline osalus Eesti investeerimisühingus AS-is KIT Finance Europe. 

Finantsjärelevalve all olevatele isikutele on seadusandja seadnud teatud osaluse suuruse korral kohustuse saada selleks luba Finantsinspektsioonilt. Käesoleval juhul rikkusid seda kohustust investeerimisühingus AS-is KIT Finance Europe nii varasemalt trahvi saanud JSC NPF Blagosostoyanie kui täna trahvi saanud Online Registrator OOO. 

Finantsinspektsiooni juhatuse liikme Siim Tammeri sõnul on finantssektori läbipaistvuse ja usaldusväärsuse valvamine inspektsiooni üks peamistest rollidest. „Finantssektoris tegutsevad isikud peavad olema piisavalt hoolsad sellesisuliste kohustuste täitmisel -  võimalikult varakult oma kavatsustest inspektsioonile teada andma ning saama osaluse omandamiseks järelevalvelt ka vajaliku loa. Olud, kus investeerimisühingu omanikud ei ole seaduse järgi hinnatud, kahjustavad finantsturgu,“ ütles Tammer.

Online Registrator OOO rikkus väärtpaberituru seaduse (VPTS) § 73 lõikes 1 sätestatud kaudse olulise osaluse teavitamise nõudeid. 

VPTS § 23728 lõige 2 sätestab, et VPTS-i kohaselt Finantsinspektsioonile eelnevalt teatamata või VPTS § 75 lõikes 2 nimetatud ettekirjutuse vastaselt investeerimisühingus või reguleeritud turu korraldajas osaluse omandamise, selle võõrandamise või investeerimisühingu või reguleeritud turu korraldaja kontrollitavaks äriühinguks muutmise eest, samuti inspektsiooni ettekirjutuse vastaselt investeerimisühingus või reguleeritud turu korraldajas hääleõiguse või muude kontrolli võimaldavate õiguste teostamise eest kui selle on toime pannud juriidiline isik, karistatakse rahatrahviga kuni 32 000 eurot.

Pressiteade on avalikustatud vastavalt Finantsinspektsiooni seaduse § 54 lõikele 5 ja VPTS § 230 lõikele 41.
 

Veel uudiseid