jaanuar 2021

Podcastis: investeerimispettus on viinud enesetapuni

Postitas Kaisa Gabral 28. jaanuar 2021

Kelmid muudavad petuskeeme reaalajas. Inimesi töödeldakse psühholoogiliselt viimase piirini. Lisaks enda ja teiste varale kaotatakse tihti ka au ja väärikus, ühel juhul lõppes skeem aga  traagiliselt enesetapuga.

Tänavu jõustunud pensionireformiga on inimestel tekkinud võimalus kogutud raha teisest sambast välja võtta. Kuigi enamus inimesi plaanib raha kogumist jätkata, on ometi kümned ja kümned tuhanded otsustanud raha välja võtta ja seda omal käel investeerida. Turule saabuv raha paneb aga kelmid uusi skeeme leiutama.

Vihjeandjad on aidanud kurikaelu eemale hoida Eesti finantsturult

Postitas Kilvar Kessler 22. jaanuar 2021

Vilepuhumine ehk vihjeandmine on keerukas teema, kuna siin puutuvad otseselt kokku erinevad ning reeglina vastandlikud huvid. Ajaloost on teada nii vihjeandjatest kangelasi kui kaabakaid.

Termin vilepuhumine tuleb inglisekeelsest sõnast whistleblowing. Minevikust pole võõras ka Eestis, et kardavoi puhus ikka vilet, kui silmas mõnda taskuvarast või muud pätti avalikus kohas tegutsemas. Valju viletärinaga anti kaaskodanikele märku ohust ja kutsuti neid appi kurikaela tabamisel. Taoline reaalne vile puhumine ongi mõiste juureks.